Село

Арбанаси

Арбанаси е село в централната част Северна България. Намира се на 5 км североизточно от Велико Търново, на високото Арбанашко плато, разделящо старопрестолния град от съседната Горна Оряховица, която е железопътен възел с централно значение за България.

Баня, с.

Село Баня се намира в планински район на 801 м н.в. в центъра на Разложката котловина между три планини – Пирин, Рила и Родопите. Отстои на 5 километра от Банско и Разлог, на 25 километра от Якоруда и на около 150 километра от София и Пловдив. Оттук минава жп линията Септември-Добринище, която е построена през 30-те години на XX век.

През ХVІІІ век Баня е село в нахията Разлог. Към 1748 година то е тимар на Юсуф. През 1878 година избухва Кресненско-Разложкото въстание, в което най-дейно участие вземат и жителите на село Баня.

Боженци

Село Боженци е създадено след османското нашествие в Търново в края на 14век. Тогава от столицата на България бягат голям брой граждани, които се заселват в дълбоките и по-труднодостъпни части на Балкана. Между тях е и младата болярка Божана, която избира за свое скривалище местността, където e село Боженци. Именно на нея то носи своето име.Основен поминък на хората от Боженци е търговията. Нейния разцвет е през XVIII, XIX в. С течение на времето селото се разраства и през Възраждането се превръща във важен кръстопът. Основните стоки на търговците са кожа, вълна, восък, пчелен мед.

Килифарево

КИЛИФАРЕВО – село (дн. град), 13 км южно от Велико Търново. Първите писмени данни за селището са от 1364 в житието на Теодосий Търновски, написано от цариградския патриарх Калист. През 1350 крепостта край К. е превърната от цар Иван-Александър (1331-1371) в манастир с повече от 400 монаси, който под ръководството на Теодосий Търновски се превръща в оживено средище на религиозна и книжовна дейност. В него се създава Килифаревската книжовна школа, дала началото на Търновската книжовна школа. По време на тур.